Рекорден број слободни работни места во Германија

Моментно во Германија има рекордно голем број работни места, еден милион непополнети, а притоа и околу три милиони невработени луѓе. Како е можно тоа?

Бројките за германскиот пазар на труд се повод за многу суперлативи. На пример, од почетокот на водењето на статистика за целата земја по обединувањето на Германија, во 1991 година, никогаш досега немало толкав број вработени колку денес – 43,7 милиони, соопштија статистичарите од Висбаден.
Една недела претходно Институтот за истражување на пазарот на труд јави за друг рекорд – во Германија има 1.064.000 слободни работни места. Институтот спровел анкета меѓу речиси 8.000 работодавачи од сите бранши, а во бројката се содржани и непополнетите работни места евидентирани од локалните агенции за вработување.

Плод на економскиот бум
Овие бројки не се случајни, истакнува економистот Александер Кубис од Институтот за истражување на пазарот на трудот во разговор за Дојче веле. Германската економија профитира од заживувањето на светското стопанство и растечката внатрешна побарувачка. Тоа, според Кубес, води кон постоење релативно силно вработување, што пак генерира и нови слободни работни места.
Но, како е можно да има еден милион слободни работни места, додека истовремено бројот на невработени изнесува околу три милиони? Овој феномен не е присутен само на пазарот на работна сила, туку и кај професионалната обука, дуалниот образовен систем. Во својот извештај за 2017 година владата во април констатираше дека не сите млади луѓе можат да најдат место за обука за работа. Министерката за образование Јохана Ванка тогаш сепак констатираше дека „младите луѓе ретко кога имале толку добри шанси да добијат интересно место за професионална обука колку денес“.

Темелна промена на пазарот на труд
Ваквата наводна противречност на пазарот на труд Александер Кубис вака ја објаснува: „Пазарот на труд во последниве години доживеа комплетни преобразби: досега имавме т.н. работодавачки пазар на труд, што значи претпријатијата имаа можност да избираат меѓу релативно голем број кандидати. Сега ситуацијата се промени- во меѓувреме има сѐ помалку заинтересирани за сѐ поголем број работни места, односно кандидатите можат да избираат која понуда ќе ја прифатат.“
Министерката Ванка истакнува дека понудата на работодавачите не одговара секогаш на претставите кои младите луѓе ги имаат во поглед на својата професионална иднина.

Дали постои глад за висококвалификувана работна сила?
Со години претставниците на германската економија создаваат слика за недостиг од стручњаци во земјата. Но, бројките тоа не го потврдуваат, вели Кубис: „Моментно за 100 слободни работни места конкурираат 260 невработени. Сепак, во одредени бранши и области во Германија постои глад за одредени професии.“
Студијата на Институтот за истражување на пазарот на трудот покажува дека во одредени бранши речиси нема потреба од работна сила, на пример во земјоделството и шумарството. Во други области пак побарувачката е и натаму исклучително голема – моментно во логистиката и складирањето. И градежништвото, како и бројни услужни дејности, меѓу кои здравството и негувателската бранша бараат работници.
Присутен е и еден друг тренд, истакнува Кубис: „Констатираме дека на фирмите моментно им се потребни во просек 82 дена за пополнување на слободно работно место. Тоа е многу подолго отколку на пример во 2010 година, кога на фирмите им беа потребни 70 дена.“
Важен критериум за вработување е и доброто образование. „Квалификациите играат растечка улога во добивањето работно место“, потенцира Кубис.
При еден милион слободни работни места, претпријатијата само на секое петто работно место примаат кандидат без никакви квалификации. За околу 64 проценти од непополнетите работни места кандидатот треба да има завршено стручно образование, а за 16 проценти дури и завршено високо образование.

 

Извор: dw.de

590 Trackbacks / Pingbacks

 1. prostate sex toy
 2. royal cbd
 3. sex tube
 4. viagra pills
 5. Topmediamarkt.com
 6. viagra online
 7. x-rated
 8. rechargeable rabbit
 9. pocket pal
 10. asmr soft spoken
 11. skelaxin
 12. voir films
 13. dildo
 14. 안전놀이터
 15. 메이저사이트
 16. 먹튀검증
 17. 먹튀업체
 18. 릴게임 오션파라다이스
 19. pizza coupon codes
 20. SPAM
 21. vibrator and dildo
 22. bitcoin google play
 23. nude
 24. nasonex
 25. dating
 26. End of Lease Cleans
 27. 먹튀검증 사이트
 28. 온라인으로 즐기는 카지노게임
 29. cbd oil
 30. penis enlargement
 31. anal butt plugs
 32. ferry from bali to nusa penida
 33. huge dildo
 34. Melbourne Cleaners
 35. Puppy Pet Store
 36. generic cialis
 37. viagra for men
 38. VIAGRA
 39. chicken wings dinner ideas
 40. MVSD 410
 41. SSNI 620
 42. https://www.youtube.com/channel/UCdcAvAVLHQ6HLnHkHlGIeHg
 43. asmr box scratching
 44. sex
 45. Whitney Simmons workout plan
 46. peliculas online
 47. teach a kid how to read
 48. pc games free download for windows 7
 49. free download for windows 7
 50. pc software full download
 51. pc games for windows 8
 52. pc games download
 53. download apk app for pc
 54. apps apk free download for windows 8
 55. bathroom ceiling lights
 56. vacuum pump for male
 57. software information submitter
 58. TADACIP (1X4)
 59. Independent escort directory
 60. Escort amsterdam
 61. low cost franchise business opportunities
 62. best callus remover cream
 63. HND-749
 64. double penetration vibrator
 65. best pocket pussy
 66. load central
 67. buy steroids online
 68. an trua ngon quan 3
 69. Famous hunters
 70. GENM 023
 71. sous traitance publissoft
 72. hammer pulverizer
 73. suction cup dildo
 74. restaurants nearby
 75. best restaurants near me
 76. free download crm software
 77. Mesothelioma
 78. YOUPORN
 79. Make money from home
 80. Contract Security Services
 81. MyMathLab answers
 82. btc doubler
 83. robux redeem
 84. free download for windows 10
 85. free download for windows 7
 86. high quality vibrator
 87. descargasmix
 88. dildos
 89. blowjob asmr
 90. double ended dildo
 91. asmr sex toys
 92. Blackhat Seo buy backlinks
 93. blackhat seo links
 94. Cheap pbn backlinks
 95. buy pbn links and facebook usa likes
 96. buy backlinks ppbn trackback seo blackhat
 97. sex toys
 98. Handmade Soap
 99. 토토사이트
 100. Donovan
 101. organic seeds
 102. realistic classic vibrator
 103. vibration toy
 104. bondage restraints
 105. DUAL AUDIO MOVIES
 106. video editing templates free download
 107. Buy blackhat SEO
 108. endoscopic sleeve
 109. silicone rabbit
 110. air ticket
 111. self lubricating stroker
 112. vibrators
 113. PORNHUB
 114. New York
 115. law
 116. Pizza near me
 117. buy CBD oil for pain
 118. zwrot prowizji
 119. best clit stimulator
 120. clitoris vibrator
 121. porn
 122. Dog Bandanas
 123. FREE ROBUX GENERATOR
 124. cherry air freshener
 125. realistic dildo review
 126. fantasy beginner strap on
 127. coupons
 128. sucking vibrator
 129. Ford Ranger Raptor Bình Dương
 130. CFL Grey Cup Live Stream
 131. thrusting massager
 132. watch frozen 2 full movie
 133. Press release fiverr
 134. apps for pc download,
 135. apps download for windows 7,
 136. free download for windows 7,
 137. free app for pc,
 138. roblox
 139. best cbd oil for pain
 140. Online Fashion Store for men and women.
 141. CHEAP VIAGRA ONLINE
 142. Gizmoist night vision glasses
 143. vibrating dong
 144. cowgirl sex toy machine
 145. mens stroker
 146. rechargeable anal vibrator
 147. rechargeable rabbit
 148. best cbd oil for pain
 149. p spot massager
 150. TORRENT PORN DOWNLOAD
 151. torrent download
 152. PORN VIDEOS DOWNLOAD
 153. vibrating penis extender
 154. PORN VIDEO
 155. Hot Stamp Ribbon
 156. skelaxin
 157. cheap viagra
 158. best cbd oil for anxiety
 159. cbd oil for sleep
 160. mua quần áo
 161. auto call forward
 162. VIAGRA
 163. Anime Batch
 164. games for pc download
 165. pc games for windows 10
 166. free download for pc windows
 167. app for pc
 168. seo brisbane
 169. apps for pc download
 170. داستان سکسی مامان
 171. Ahava
 172. fiksirovanie
 173. znachenie slova jerudicija
 174. best dildos
 175. sailboat charter greece
 176. bullet vibrator
 177. strap on dildo
 178. best cbd for depression
 179. how to use a dildo
 180. PORN VIDEO
 181. lớp học trang điểm
 182. vibrating panties
 183. super head honcho
 184. css gender studies notes
 185. anal balls
 186. try me bitch ;)
 187. anal plug
 188. best sex swings
 189. remote vibrating panty
 190. top butt plugs
 191. rabbit sex toy
 192. closest restaurants
 193. post office near me
 194. CHEAP VIAGRA
 195. ROBUX GENERATOR
 196. Naijaloaded
 197. vibrating butt plug
 198. weight loss surgery in mumbai
 199. mobile dog trainer
 200. ABP 938
 201. SSNI-660
 202. terjemahan
 203. PORN
 204. url
 205. legionella test kit
 206. 더킹카지노
 207. 코인카지노
 208. 퍼스트카지노
 209. 예스카지노
 210. bullet and egg vibrator
 211. veporn
 212. overcome sin
 213. 퍼스트카지노
 214. rottie pup
 215. 더킹카지노
 216. Why. Who
 217. 코인카지노
 218. HACK PORN CRACK
 219. suction cup dong
 220. pleasure ring for men
 221. https://maps.google.ba/url?q=httpsphongkhamhana.com
 222. XXNX
 223. sexy
 224. Jumpstart car
 225. FCMB Transfer Code
 226. Google
 227. prostate toy
 228. sex toys for women
 229. clit massager
 230. LEVITRA CHEAP
 231. finger vibrator
 232. sex toy whip
 233. best penis rings
 234. nude beach
 235. vector art service
 236. https://www.isaacroyston.com/
 237. order ketamine online
 238. fixed wing drone long range
 239. Rivers State Tourism
 240. 710 king pen
 241. Sims villa condo
 242. online research library
 243. dank vapes
 244. anal butt plugs
 245. we vibe sync
 246. best vibrating wand massagers
 247. san diego fitness trainer
 248. my gift card site
 249. wwww.mygiftcardsite.com
 250. how to get more instagram followers
 251. bilancio azienda agricola esempio
 252. stop this train testo
 253. best cbd capsules
 254. ricoh c2051 driver
 255. Biography
 256. best rabbit vibrator
 257. suits hoodie Jump suit plus size dressestailor near mebespoke
 258. trendy online boutique
 259. Spedition
 260. jetsurf
 261. https://blockchainafrica.site/
 262. walmartone wire
 263. walmartone login for employees
 264. hotmail login
 265. xnxc
 266. best pornstar pussy
 267. bullet sex toy
 268. prostate toy
 269. best cbd gummies
 270. Owner Odogwu Blog
 271. Nigeria Newspaper
 272. Download songs
 273. pc app free download for windows
 274. pc games free download for windows 7
 275. games for pc download
 276. free games download for windows 8
 277. games for pc download
 278. free app download
 279. app apk for laptop
 280. watch this video
 281. sous traitance web
 282. sous traitant web canada
 283. pc apps for windows 10
 284. games for pc download
 285. Dank vapes
 286. rabbit vibe
 287. sous traitance web
 288. sloth st louis aquarium
 289. best cbd capsules
 290. best cbd oil for pain
 291. cbd oil for sale
 292. best cbd gummies
 293. best cbd oil for pain
 294. Real documents
 295. https://cleaningserviceofdc.com
 296. Pressure Washing
 297. invest island
 298. best cordless wand massager
 299. penis extender sleeve
 300. black dildo
 301. bikini photoshoot
 302. Office Water Coolers
 303. alabama hot pocket
 304. best dildo
 305. best anal butt plugs
 306. connectivasystems carding
 307. murang'a university of technology website
 308. Free Ads
 309. prepaid gift card balance
 310. نقل عفش
 311. icl
 312. website
 313. website
 314. etf
 315. container house info review
 316. massage me UK
 317. Get it now
 318. mlifeinsider
 319. canopy growth
 320. indian drama serial
 321. Cool gadgets
 322. training butt plugs
 323. best sex toys for straight couples
 324. increase DR fast
 325. viagra
 326. Agen Poker
 327. quickest detox to lose weight
 328. Lakiesha Browner
 329. cbd
 330. Foxynite
 331. Weed for sale
 332. Vape Shops Near Me
 333. Medical Marijuana for Sale
 334. reshp porn
 335. THC Vape Juice
 336. agence digitale paris
 337. la voix mixte
 338. cbd gummies
 339. cannabidiol oil for sale
 340. работа в майами без документов
 341. buy google hack
 342. SEO
 343. Jewelry
 344. faberge egg price
 345. buy instagram followers
 346. Hole saws
 347. Bathroom remodeling
 348. smoke shop near me
 349. stay a little longer lyrics
 350. APPLY FOR INDIAN VISA
 351. wholesale smm panel
 352. myprepaidcenter.com card activation
 353. good lawyer
 354. What is SSL Certificates
 355. india visa online
 356. india visa usa
 357. oxycodone for sale online
 358. virtual visa card for google AdWords
 359. Application Development Support
 360. all mobile price in bangladesh
 361. pet life today
 362. assessment quiz
 363. cbd oil for dogs
 364. cbd oil near me
 365. rabbit thumper
 366. http://gobou.chips.jp/yokohama-cu/xoops/userinfo.php?uid=909139
 367. how to use a vibrator
 368. where can i post my blog for free
 369. Buy ativan online
 370. https://counterfeitmoneyforsale.online/
 371. Order hydrocodone online legally
 372. best CBD oil for depression
 373. hydrocodone for sale online
 374. https://www.vintageseattle.org/modern-technologies-in-rug-cleaning/
 375. https://transpero.net/5-updates-that-will-increase-the-visibility-of-your-site/
 376. russian first names
 377. Online Casino Malaysia
 378. QuicSolv receives FCC Approval
 379. psychedelic mushrooms colorado
 380. THC Vape Oil
 381. pornographie
 382. viralqq
 383. Breaking news
 384. Tramadol online
 385. Rick Simpson Oil
 386. best cbd hemp flower
 387. sàn forex
 388. pleasure beads
 389. steroids for sale uk
 390. MrPornGeek
 391. Black Leather
 392. http://www.looklocally.com/united-states/akron/home-services/mold-removal-akron
 393. http://www.businesslistify.com/business/mold-and-fire-damage-removal/mold-removal-akron
 394. clear skin
 395. charleston electrical panel
 396. https://www.youtube.com/watch?v=s_salrhX84o&t=85s
 397. http://akron.businesslistus.com/business/5204878.htm
 398. buy customised myob accountright form
 399. fapidy.com
 400. Premium VoIP Phone Services
 401. проверка на дюзи
 402. http://pokrovka-info.ru/board/tools.php?event=profile&pname=RitaHowI
 403. http://sb-zoloto.ru/forum/?PAGE_NAME=profile_view&UID=143360
 404. http://reidplzk83716.blogprodesign.com/13828515/elektrische-scooter
 405. tulpen excursie
 406. cannabidiol oil
 407. 2500mg full spectrum CBD oil
 408. Royal CBD oil
 409. CBD near me
 410. english lyrics songs
 411. grand canyon tours from las vegas
 412. pc games for windows 7
 413. apps download for windows 8
 414. free download for windows 8
 415. app for pc download
 416. pc games free download for windows 7
 417. app apk for windows 10
 418. http://cesarvyvwr.bloggin-ads.com/13841276/5-essential-elements-for-steam-carpet-cleaning
 419. Silicone vibrator
 420. Places To Take Kids Perth
 421. buy cenforce
 422. James Martinos
 423. http://www.aytoloja.org/jforum/user/profile/43310.page
 424. strap on dildo
 425. is CBD legal
 426. https://royalcbd.com/cbd-isolate-vs-full-spectrum-broad-spectrum
 427. nhà đất quy nhơn
 428. private karaoke atlanta
 429. digital software
 430. egged tours reviews
 431. Royal CBD
 432. webehigh
 433. CBD products
 434. how to make deep penetration
 435. mini corgi puppies for sale
 436. mini corgi for sale
 437. fundmerica bbb
 438. CBD oil near me
 439. furniture shops in gurgaon
 440. CBD products near me
 441. maple ridge carpet cleaning : (778) 536-5267
 442. CBD oil for pain near me
 443. how to make a pussy pocket
 444. 1Pro Vancouver Movers - (604) 721-4555
 445. free porn
 446. THC Vape Oil
 447. movie
 448. flight
 449. MyInforms
 450. Talking Birds For Sale
 451. waterproofing mumbai
 452. Cannabis Oil for Sale
 453. honeymoon to thailand packages
 454. fab cbd
 455. cbd gummy
 456. stress
 457. shipping
 458. книжки-панорамки
 459. kiu
 460. https://5starlegitdocuments.com/counterfeit-money/
 461. anal trainer kit
 462. Download Koinonia Sermons
 463. Questions Nigeria
 464. rabbit vibrator
 465. dự án hưng thịnh
 466. kegel exercise
 467. G Suite
 468. wordpress development in thane
 469. 4th grade science projects
 470. https://classifieds.venders.co/index.php?page=user&action=pub_profile&id=186434
 471. Culver Indiana
 472. tata life insurance term plan
 473. masturbator sleeve
 474. debit visa card
 475. dax history
 476. indian visa on arrival
 477. sexstream
 478. dank vapes official account
 479. pl/sql diagram
 480. best CBD oil
 481. ghế chống gù cho bé
 482. sex lives
 483. sex shows
 484. CBD gummies
 485. sexy
 486. THC VAPE OIL
 487. Smoke Shop Near Me
 488. https://royalcbd.com/product/cbd-oil-250mg/
 489. https://royalcbd.com/product/cbd-gummies-10mg/
 490. https://royalcbd.com/product/cbd-oil-500mg/
 491. https://royalcbd.com/product/cbd-gummies-25mg/
 492. https://royalcbd.com/product/cbd-capsules-25mg/
 493. https://royalcbd.com/product/cbd-roll-on-gel/
 494. https://royalcbd.com/product/cbd-salve/
 495. https://royalcbd.com/blog/
 496. legitimate work from home job
 497. Coinpunk
 498. coinchomp
 499. vibrator
 500. سکس با مهناز خانوم زن همسايه
 501. کلیپ سکسی
 502. کوس
 503. PUPPIES FOR SALE
 504. underground reptiles for sale
 505. THC vape juice
 506. PUPPIES FOR ADOPTION
 507. Dank carts
 508. косметология курсы
 509. corgi puppies for sale
 510. English bulldog
 511. blue applehead chihuahua puppies for sale
 512. golden retriever puppies for sale in Michigan
 513. french bulldog puppies for sale near me
 514. Branding Expert
 515. http://buycounterfeitmoneyonline.net
 516. Dank carts
 517. boxer puppies for sale
 518. Puppies near me
 519. cheap rottweiler puppies for sale
 520. Siberian husky for sale
 521. stocky pitbull puppies for sale
 522. bullmastiff puppies for sale near me
 523. masturbation for girls
 524. border collie puppy
 525. german shepherd puppy for sale
 526. fitted wardrobes birmingham
 527. Dank cartridges
 528. Buy weed online
 529. buying ketamine online
 530. snapdeal lucky draw winners name list 2019
 531. Buy weed online
 532. silicone vibrator review
 533. penis pump review
 534. https://www.couchsurfing.com/users/2012990948
 535. CBD
 536. CBD
 537. CBD
 538. CBD
 539. CBD
 540. CBD
 541. CBD
 542. CBD
 543. CBD
 544. how to use dildo
 545. Snapdeal lucky draw 2019 winner name list
 546. CBD oil for sale
 547. customer reviews
 548. CBD oil
 549. best CBD oil
 550. CBD oil for sale
 551. CBD oil for sale
 552. buy CBD oil
 553. CBD for sale
 554. buy CBD oil
 555. CBD for sale
 556. CBD for sale
 557. buy CBD oil
 558. buy CBD oil
 559. CBD oil for sale
 560. https://freereviewnow.com/
 561. silicone penis ring
 562. CBD for sale
 563. best CBD
 564. buy cbd
 565. best cbd products
 566. cbd for sale
 567. Exotic carts
 568. CBD gummies
 569. juul pods mint
 570. CBD gummies
 571. CBD gummies
 572. app free download for windows 7
 573. free download for windows 7
 574. app free download for windows 8
 575. free games download for pc
 576. free download for windows
 577. free laptop games download
 578. free download for windows 10
 579. apps download for windows 7
 580. app free download for windows 8
 581. free games download for windows 8
 582. free games for laptop
 583. games free download for windows 7
 584. free app for pc download
 585. fiverr promotion code
 586. free app for pclaptop
 587. nill
 588. mobile app development companies in Dubai
 589. best male masturbator
 590. Deep Spin

Comments are closed.