Во Германија се откажуваат божиќните саеми

Еден  од најголемите е веќе откажан: славниот Christkindlmarkt во Минхен и годинава нема да се одржи, а поради нагло влошување на епидемиолошката состојба во прашање се и другите божиќни панаѓури во земјава.

„Тешко е да се замисли да се пие варено вино на божиќен саем додека болниците се без енергија и се борат со последните ресурси“, коментираше саксонскиот премиер Мајкл Кречмер за дилемата дали да се отворат божиќни саеми во време кога Германија бележи рекордни бројки на инфекции со коронавирус.

Кречмер знае што зборува. Саксонија бележи рекорди меѓу германските провинции, со инциденца што се искачува таму и над илјада заразени на 100.000 жители.

Дрезденската дилема

Во Дрезден постои дилема за годинешната судбина на еден од најстарите божиќни саеми во Германија. Но, одговорот на прашањето дали Стризелмаркт, првпат одржан во 1434 година, ќе биде организиран е во рацете на градските и општинските власти.

И се надеваат дека сепак ќе има божиќен панаѓур во Дрезден. Со т.н Правило 2G (пристап само до вакцинирани и оние кои го прележале вирусот) изложувачите се надеваат дека ќе привлечат доволно посетители. Иако стапката на вакцинација е најниска во оваа сојузна покраина.

Саемот треба да биде отворен во понеделник, веќе се поставени штандови и куќи, поставена е ограда околу саемот. Но, во четврток и петок, претставниците на федералната и провинциската влада во Берлин одлучуваат какви мерки би можеле да се воведат за да се спречи експлозијата на епидемијата.

Жртви би можеле да бидат и божиќните панаѓури, кои обично се преполни, а поради постојаното консумирање храна и пијалоци, речиси е невозможно да се спроведе правилото за носење маска или држење на растојание.

Минхен веќе се откажа

„Не можам да опишам низ што минуваме во моментов: не спиеме ноќе поради неизвесната ситуација“, изјави за AFP Карин Хантше, чие семејство продава меденици на божиќниот пазар во Дрезден веќе 32 години. Приходите од божиќниот саем сочинуваат над 50 отсто од годишниот приход на семејниот бизнис.

„Како развојот на епидемијата и придружните законски измени ќе влијаат на плановите за отворање на саемот е тешко да се предвиди во овој момент“, рече Роберт Франке од општинската полиција во Дрезден.

Минхен е првиот град кој втора година по ред се откажува од одржувањето на божиќен саем.

Во Нирнберг, кој како Минхен се наоѓа во Баварија, сојузна држава која е исто така меѓу водечките по бројот на заразени, решија да го спасат својот божиќен саем, исто така меѓу најпознатите и најбогатите во Европа, со тоа што ќе го поделат на неколку помали. Тие се надеваат дека ова ќе ја намали гужвата.

Организаторите велат дека пандемијата може да се избегне со „систематско почитување на правилата“ како што се носење маски, држење растојание или движење во една насока.

Но, проблемот е што епидемиолошката состојба сега е полоша од лани кога саемите по ред беа затворени.

Лотар Вилер, директорот на Државниот епидемиолошки институт Роберт Кох, апелираше до организаторите и оваа година да се воздржат од организирање саеми.

Важен економски фактор

Божиќните саеми во Германија се од големо економско значење.

Пред пандемијата, околу 3.000 саеми, од мали и маалски до светски познати, привлекоа над 160 милиони посетители и остварија приход од три до пет милијарди евра.

Сепак, сообраќајот систематски опаѓа и пред пандемијата, особено од 2016 година и терористичкиот напад на божиќниот саем во Берлин.

Исламистичката закана остана и во следните години, за што придонесе нападот на божиќниот саем во Стразбур и спречениот напад на саемот во Есен.

Но, и покрај сè, Германците сè уште се радуваат на предбожиќните ритуали како пиење варено вино на божиќните саеми.

„Божиќниот саем е процентуален масовен феномен што е тешко да се игнорира“, вели културологот Гунтер Хиршфелдер од Регенсбург.

За повеќе вакви и слични теми придружете ни се во нашата фејсбук група Македонци во Германија.