Доктор Горан од Германија: „Вчера се вакцинирав со трета доза, денеска се тестирав позитивен на Ковид-19“


Доктор Горан Трајковски од Скопје, кој работи и живее во Германија, објави дека е позитивен на Ковид-19.

Како што вели Трајковски, ја примил и бустер дозата, односно трета доза вакцина, но сепак откако денеска се почувствувал малаксано и правел тест, дознал дека е позитивен.

Од ризик фактори, д-р Горан откри дека има воспаление на тироидната жлезда односно Хашимото тироидитис, но со оглед на примените вакцини се надева на добар исход.

„Кој сака нека честита. Доктор Горан за првпат денеска позитивен за SARS-COV2 (PCR i брз тест). Од ризик фактори имам автоимуна болест(Хашимото тироидитис). Вчера се вакцинирав (3та доза), денеска се осетив малаксано и брзиот тест кој го правиме секој ден на работа излезе позитивен. Потоа и PCR тестот. Ќе видиме каков ќе биде текот на болеста, ќе ве известувам и се надевам на добар исход без последици“, напиша Трајковски на Инстаграм покрај фотографија од позитивниот тест и моментот кога примал вакцина.

За повеќе вакви и слични информации придружете ни се во нашата фејсбук група ЕМИГРИКО