Еве зошто сѐ повеќе биткоин милионери заминуваат во оваа земја

Последниве месеци многу светски медиуми пишуваа за Порторико како нов даночен рај, кој не само што нуди даночни олеснувања, туку и прекрасни плажи, богата природа и удобен живот.

Во март 2021 година, сопственикот и инвеститор на криптовалути Дејвид Џонстон одлучи да се пресели со своето семејство, како и да ја пресели својата компанија во Порторико.

36-годишниот маж, кој се занимава со криптовалути од 2012 година, вели дека одлуката да се пресели од Остин била на некој начин лесна, пишува BizLife.

Без плаќање данок

Покрај тоа што Порторико нуди тропска клима во текот на целата година со прекрасни плажи, има и даночни олеснувања за оние кои поминуваат најмалку 183 дена на островот секоја година.

Имено, според член 22 од локалниот закон, жителите на островот се ослободени од плаќање данок на дополнителна заработка, камата и акции. Единствен услов за тоа е да поминат половина година во Порторико, односно 183 дена.

Жителите можат да ги задржат своите американски пасоши додека не мора да платат данок на капитална добивка во исто време.Тоа секако му помогна на Џонстон да се одлучи на овој чекор.

„Сите мои пријатели се таму. „Немам пријатели во Њујорк, а можеби пандемијата го забрза сето тоа, секој од нив се пресели во Порторико“, рече тој, додавајќи дека многу негови пријатели од Калифорнија исто така направиле сличен потег.

Џонстон изјави за CNBC дека, откако неговите пријатели се преселиле, отишол да види за што се работи и како е да се живее таму.

„Реков: „Леле, добро, сега разбирам“, се сеќава Џонстон на својот прв впечаток кога стапнал на територијата на мал остров, чиј обем може да се надмине за половина ден.“

„Островот има три милиони луѓе… Тоа е доволно голем простор за да се изгради технолошки центар“, рече тој.

Бизнисот со криптовалути се пресели таму

Џонстон вели дека Порторико многу го потсетува на Остин од 2012 година, пред Тесла, Самсунг и Епл да помогнат главниот град на Тексас да се претвори во еден од најсилните технолошки центри во земјата.

Многумина го преселија својот бизнис со криптовалути во Порторико. Контроверзната ѕвезда на YouTube и инвеститор на NFT, Логан Пол, започна бизнис таму, како и богаташот со крипто Брок Пирс.

Џонстон вели дека сега, по речиси една година, целата деловна зграда во која се наоѓа неговата компанија е преполна со новоформирани и крипто компании.

Во Соединетите Американски Држави, инвеститорите со висока заработка плаќаат до 20 отсто од данокот на капитална добивка и дури 37 отсто на краткорочните добивки. Во Порторико не плаќаат ништо. Дополнително, компаниите лоцирани на американското копно плаќаат 21 отсто од федералниот данок на добивка плус индивидуалниот државен данок, во споредба со само четири отсто од она што ги чека на овој прекрасен, егзотичен остров.

Даночната обврска може да се намали на нула доколку се исполнети одредени квалификации.

Ова е особено важно за претприемачите и крипто трговците.

Исто така, постои голема даночна стимулација за сопствениците на бизниси со седиште во Порторико.

Целта беше да се донесат инвестиции

Даночните правила на Порторико, кои се речиси премногу добри за да бидат вистинити, како што велат многумина, беа дизајнирани пред една деценија за да помогнат во привлекување луѓе и инвестиции.

Во последните неколку години на овој остров се соочија со бројни катастрофи, од земјотреси и урагани, но имаше и проблеми со годините на банкрот и неизбежната пандемија.

Инвеститорите доаѓаат во се поголем број

Благодарение на големото олеснување, инвеститорите сега доаѓаат со рекордна брзина.

Корпоративниот и даночниот адвокат Џовани Мендез им помага на новиот одбор на Порториканците. Тој изјави за CNBC дека речиси половина од неговите клиенти моментално се или крипто компании или крипто-инвеститори и дека нивниот број значително се зголемил во последните шест години.

Извор: faktor.mk 

За повеќе вакви и слични информации придружете ни се во нашата фејсбук група Македонци во Германија