Колку ќе ве чини ако сакате да купите стан со поглед на море: Детални цени за Црна Гора, Хрватска, Грција, Турција, Албанија

Сонот на многумина е да се пијат утринско кафе со поглед на отворено море, а за тоа задоволство, требаат помалку пари отколку што мислите. Сепак, цените на недвижностите на приморјето се зголемени во однос на минатата година, што е во согласност со општиот тренд на пазарот, пишува српски Блиц.

Без разлика дали зборуваме за Јадранската ривиера или популарните дестинации во Турција и Грција, за стан со средна големина треба да потрошите во просек 120.000 евра. Иако во Турција можете да најдете стан од 40.000 евра, Албанија има уште поевтина понуда бидејќи стан чини 25.000 евра.

Црна Гора

Будва е секако една од најпопуларните дестинации во Црна Гора, така што новата градба во овој град претставува многу профитабилен бизнис. Се градат станови, станови, хотели. Трособен стан во центарот на Будва, во населбата Госпостина, недалеку од Стариот град како туристичка атракција, со квадратура од 46 м2 чини 184.000 евра, односно 4.000 евра за метар квадратен.

Исто така во центар, двособен стан од 92 м2 на 6 кат, со тераса, балкон и сопствен паркинг простор, изграден во 2021 година чини вртоглави 261.330 евра (2.841 €/м²). Веднаш до море, нов наместен имот со три соби, односно 71 м2, е нешто поскап и изнесува 298.200 евра (4.200 €/м²). Слична ситуација со цените на новоградбите има и во Бар, за 60 квадрати треба да се платат 250 евра.

Цената е малку пониска додека одите подалеку од морето. Во зграда од стандардна градба, стан од 88 м2 со две купатила чини 162.000 евра т.е. 1841 евро за м2. Додека во градот Мељине може да се најде помал стан од 30 квадрати за 79.000 евра.

Инвеститорите во Тиват, Котор и Херцег Нови исто така знаат како да профитираат од природните убавини на овие крајбрежни градови. Стан во рустикален дел на Котор во зграда од стандардна градба по цена од 210.000 евра или 54 м2, значи цена за квадрат од 3.889 евра. Добро наместен двособен стан во нова зграда во Нерцег Нови чини 275.000 евра (4.365 €/m²). Во Тиват можете да најдете стан од 64 м2 за 185.000 евра. А во Прељина нудат 46 м2 за 128.340 евра.

Кога станува збор за поголема квадратура од 100 и повеќе квадрати, становите во Тиват или Будва чинат над 500.000 евра. Можете дури и да најдете стан во нова зграда на огласите за 963.000 евра (8.755 евра/м²)!

Waterfront 3bdr Apartment Porto Montenegro - Montenegro Sotheby's  International Realty

Хрватска

Познато е дека хрватскиот брег со години е меѓу најскапите области во однос на недвижностите. Нивното крајбрежје привлекува дури и светски ѕвезди, а ако сакате да летувате таму каде што тие и да купите голем имот, да речеме во Пула, за стан од 71 м2 ви требаат 299.000 евра.

На една хрватска веб-страница за недвижнини, на пример, можете да најдете стан во Горски Котар во близина на море по цена од 213.870 евра. Има и помали станови-станови кои чинат околу 135.000 евра.

Во Опатија, како и во Будва, големите станови се многу скапи. Еден стан од 144 м2, трособен со паркинг во стара зграда од 1911 година чини 685.000 евра. Во понудата се и оние кои надминуваат милион евра, стои во оглас на Некретнине. рс, како Новогрдње во Дубровник или Макарска.

SEA VIEW APARTMENTS: Reviews (Dubrovnik, Croatia) - Photos of Apartment -  Tripadvisor

Грција

Грција традиционално е една од најповолните земји за купување недвижен имот, а забележлива е разликата во цената во однос на Хрватска или Црна Гора. Имено, според една агенција, стан од 51 м2 во Полихроно на Халкидики чини 135.000 евра. Голем стан од 135 м2, на само 200 метри од море, се нуди за 227.000 евра.

Комплексот во кој има стан од 76 м2 има базен и двор, а оддалеченоста од плажа е само 50 м и цената на Грците е 120.000 евра. Во Солун се уште попристапни и може да се најдат за 77.000 евра. Додека дуплекс во Ситонија од 110 м2 може да се купи за 210.000 евра.

Куќите и вилите се поскапи во попопуларните крајбрежни области, па познатиот Миконос или антички Крит имаат високи цени за овие имоти. Веб-страница специјализирана за рекламирање на недвижности во Грција објавува оглас во кој вила на Крит со базен чини 535.000 евра. Мал стан во Миконос чини приближно 700.000 евра, додека вилите и куќите се продаваат за неколку милиони.

Cozy Beach Apartment with Seaview, Liaropá, Greece - Booking.com

Турција

Ориентот отсекогаш бил атрактивен за туризам, а многу луѓе се одлучуваат таму да купат имот за одмор бидејќи цените се доста достапни.

Апартман со две спални соби со приватна градина, на 250 метри од плажата во Аланија, може да се купи за 154.000 евра, се наведува на веб-страницата на агенцијата. Еднособен наместен стан во Бодрум со поглед на море како карактеристика, кој го објавува огласувачот, чини околу 110.000 евра. Во истиот град, во месноста Гулук, се нуди двокатен стан за 188.000 евра.

Почесто се нудат станови, па за простран стан во предградието на Анталија бараната цена е од 135.000 евра. Во Аланија, овие имоти се многу достапни и можете да најдете солиден стан/стан од 62 м2 за 60.000 евра, па дури и за 40.000 евра, како што вели еден оглас.

no 4 SEA VIEW APARTMENT | Lemon Villa Boutiqe Hotel | Alanya | Antalya |  Turkey

Албанија

Недвижностите во албанскиот дел на Средоземното Море се познати по своите ниски цени, а неговата популарност се зголеми по пандемијата.

Во Валона, стан од 66 m² чини 66.000 евра.

Во една од најпопуларните туристички дестинации Саранда се нудат 97 метри квадратни за 110.000 евра, а малку поголем стан од 140 м2 за 168.000 евра. Како и секаде, така и овде можете да најдете вили и куќи покрај море вредни неколку стотици илјади евра.

Sea View Apartment For Sale In Vlore Albania

За повеќе вакви и слични информации придружете ни се во нашата фејсбук група Македонци во Германија