„Немам поим каде ми отидоа парите“ – што ви ја „јаде“ платата, а не ни приметувате

Финансиски експерти откриваат кои трошоци не ни сфаќате дека ви ја „јадат“ платата!

„Немам поим каде ми отиде платата“, е реченица која многумина ја кажуваат денес и сосема искрено. Ако чувствувате дека вашата плата „штотуку исчезнува“, можеби треба да ги земете предвид најчестите трошоци што придонесуваат за тоа. Експертите за финансии откриваат што најмногу ги цеди вашите џебови и паричници, а не ви требаат воопшто:

Продавници во близина на куќата
Толку ви одговараат, што не сте ни свесни дека често во нив непотребно трошите пари. Ако сте заборавиле нешто во супермаркет, секогаш можете да погледнете во продавницата што е блиску до вашата куќа или стан. Според експертите, прометот во таквите продавници обично е многу висок. Но, тоа обично не го забележувате бидејќи сте навикнати на такви продавници и најверојатно ги познавате работниците долги години.

Појадок на пат кон работа
Обидете се да пресметате колку пари трошите на кафе во канцеларија или во кафуле во близина на канцеларијата. Во повеќето случаи, таа сума нема да биде воопшто мала. Кафето обично не е ограничено на една шолја наутро. Го пиеш со пријател или колега, а малку подоцна уште еден со цигара и така го земаш третиот. Потоа купете виршла ролна или друго пециво во пекарата најблиску до вашето работно место. Како резултат на тоа, оваа навика може да ве чини повеќе отколку што би можеле да потрошите на квалитетен оброк. Подобро е само да носите храна од дома и да ги ограничите овие трошоци.

Членство во теретана во која не ни одите
„Нема шанси да одам, но знам дека ќе одам утре“, „Морам да изгледам добро“, „Морам да го зајакнам имунитетот“, сето тоа се реченици што ги кажувате секој ден во желба навистина да добиете се движат. Спортските сали во голема мера се потпираат на поголемиот дел од нивните клиенти – оние кои не одат таму редовно. Бидете искрени со себе. Заштедете ја оваа сума наместо да плаќате членарина што не ја користите. И ако еден ден имате огромна желба за вежбање, правете го тоа дома или купете нова членска книшка.

Резерви на храна
Според истражувањата, петтина од парите ги трошиме на храна. Луѓето често купуваат „за секој случај“, за случајно да не останат без нешто во куќата. Многумина, особено во ова бурно темпо, имаат тенденција да складираат што е можно повеќе различни производи и да ги чуваат како резерва. Сепак, токму овие залихи во еден момент стануваат неупотребливи, мувла или гнијат, додека други едноставно истекуваат.

За повеќе вакви и слични информации придружете ни се во нашата фејсбук група Македонци во Германија