Данска ја затвора границата со Германија

0

Данските власти денеска соопштија дека привремено ја затвораат границата со Германија поради ширењето на коронавирусот во градот Фленсбург, во северна Германија. Британските медиуми пренесуваат дека […]

Ова се просечните плати во Германија

0

И покрај економската криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот, Германија останува една од најпосакуваните дестинации за работниците од другите земји-членки на Европската Унија. Во Германија […]

Следи тешка зима, вели Меркел

0

Зимата што доаѓа ќе биде предизвик за сите, изјави германската канцеларка Ангела Меркел. Вели дека луѓето нема да можат да се гледаат како порано. „Вирусот […]