Како да најдете стан во Германија?

Најголемата пречка и предизвик со кои се соочуваат новодојденците во било кој германски град е да најдат и да добијат свој стан. Во овој текст ќе опишам што е важно за да се најде стан во Германија.

Оваа статија се базира на моето искуство и искуството на моите познаници стекнато во изминатите 6 години, и тоа искуство од Минхен. Верувам дека слични правила важат насекаде и дека многумина ќе можат да се пронајдат во овој текст.

Само неколку охрабрувачки зборови, новиот стан не е лесно да се најде, но е далеку од невозможно. И јас и многу мои познаници бевме во таква ситуација, а денес никој од нив не е на улица.

Некои имаа среќа и брзо најдоа, некои се намачија малку, но сите кои искрено пребаруваа и се обидуваа на крајот најдоа. Затоа, бидете храбри и одлучни.

Во што е проблемот ?

Две главни причини ја отежнуваат потрагата по стан: Недостаток на понуда и висина на киријата.

Недостатокот на понуда е лесно да се разбере – Минхен расте со брзо темпо и изградбата едноставно не може да држи чекор. Основната економија вели – недостаток на понуда + зголемување на побарувачката = зголемување на цената.

Втората причина – висината на киријата е болна ставка и за оние кои претходно живееле во изнајмен стан, а особено за оние кои никогаш не платиле кирија. Не е лесно да се навикнеш на фактот дека одеднаш даваш половина плата само за домување. Сепак, ова е сосема нормална работа овде, и колку порано се навикнеш на тоа, толку подобро.

Во неформален разговор, секогаш се зборува за киријата, но вкупниот износ на киријата се состои од неколку елементи:

Kaltmiete (ладна кирија)
Ова е “вистинскиот” износ за изнајмување. Сумата на пари што сопственикот ја сака за својот имот. Повеќето сопственици се водени од просечната цена за квадратен метар од таа населба (ortsüblichen Mietpreisspiegel).

Warmmiete (топла кирија)
Kaltmiete + дополнителни трошоци (Nebenkosten). Топла вода, греење, собирање ѓубре, чистење на скали и патеки, осигурување, чистење оџаци и слично се работи без кои не можете. Тие го прават т.н. Небенкостен и збирот на Небенкостен и Калтмиете е износот што обично се мисли кога зборуваме за цената за изнајмување.

Паркинг или гаража
Исто така, дополнителна ставка за износот за изнајмување ако одлучите да изнајмите едното или другото.

Ако барате стан во Германија денес, ова се просечните цени по м2 во 2021 година на кои треба да сметате (ова е Калтмиете, а трендот е во пораст):

m2МинхенБаернГерманија
30 m224,59 E18,80 E13,63 E
60 m219,82E13,60 E9,23 E
100 m219,34 E12,19 E10,30 E

Со едноставна математика, доаѓаме до заклучок дека за стан од 100 м2 во Минхен, треба да се одвои околу 1900Е kaltmiete. Цените на становите дтачно ќе ги опишам во друга прилика.

Само за споредба, еве ги цените што важеа пред 2 години, кога првпат ја напишав оваа статија:

m2МинхенБаернГерманија
30 m223,88 E16,01 E11,09 E
60 m218,42 E11,06 E7,72 E
100 m218,18 E10,80 E9,07 E
(Извор: https://www.wohnungsboerse.net/mietspiegel-Muenchen/2091)

Друга работа што вреди да се напомене – кога зборуваме за двособен стан во Германија, мислиме на стан кој има 1 дневна соба и 1 спална соба. Дневната соба се брои како соба. Трособен стан има 2 спални соби и дневна соба итн. Додека барав недвижнина за купување пред 2 години, јас лично имав ситуација во која продавачот (маклер) ме убедуваше дека кујната исто така е соба.

Каде да почните да барате стан во Германија

Постојат многу начини за барање стан во Германија.

 • Интернет
  • Immobilienscout24
  • immowelt – Овие два портали се „вистински“ портали за недвижности. Моето мислење е дека се многу ефикасни и треба да се искористат. Многу добар совет е да го зачувате вашето пребарување и да го поставите автоматски да ве известува за секоја нова понуда што одговара на вашето пребарување. Така, можете да реагирате многу брзо и да не пропуштите ништо. Јас лично користев премиум акаунт на immobilienscout24 и во рок од само еден месец бев на повеќе од 30 термини од кои во 6 станови мене ме избраа за да ми ги изнајмат и на крајот се одлучивме за 7иот.
  • Ebay kleinanzeigen – Огласи. Бидејќи изнајмувањето или продавањето стан е многу лесно, многумина користат бесплатни канали како што се Ebay и слично. Ова е многу добар канал и често многу добри станови може да се најдат брзо и некомплицирано.
  • Wg-gesucht – и слични портали се специјализирани за барање цимери. Има голема понуда, а пребарувањето често наликува на страници за состаноци. (Цимерите сепак треба да си одговараат еден со друг).
 • Весници
  • секое место има свој локален весник, кој вклучува и огласи за станови. Тука е битно, штом прочиташ веднаш јавувај се. Сопствениците обично се луѓе кои живеат во близина и сами го добиваат весникот, затоа обидете се да го користите локалниот / емотивниот аспект во апликацијата и разговорот.
 • Маклери “на црно”
  • Јас лично немам искуство. Сепак, неколку познаници најдоа станови преку нив. Процесот изгледаше вака: На таа личност однапред и беа дадени пари за да најде стан, и тоа се случи многу брзо. По неколку дена беше понуден стан што одговара. Најдобро е да не прашувате каде и како. Сепак, бидете внимателни, се е на црно и нема гаранција.
 • Познанство/фирма и останато
  • Според мое мислење, најефективниот начин да се најде стан во Германија во 2021 година. Сепак, има услов. Овој начин на пребарување не функционира добро ако итно ви треба стан. Малку е веројатно дека некој ќе може да ви препорача во тој момент, и малку е веројатно дека некој само вас ве чекал. Со оваа тактика, треба „постојано“ да следите, пребарувате и прашувате. Дозволете им на луѓето околу вас да знаат дека барате или „имате некого“. Разговарајте со соседите, пријателите и колегите и поставувајте им прашања. Така оди. Ако слушнете нешто, помислете на другите и дајте препораки, па некој ќе ви препорача во вистинско време.

Што ми е потребно за да најдам стан во Германија во 2021 година?

 • Трпение и добра волја,
 • Вработени / Договор за работа (копија, доказ за работа на неопределено време. Истото не е задолжително, но многу често се бара),
 • 3 последни месечни плати,
 • Извадок од SCHUFA (не секогаш, доста ретко) – https://www.meineschufa.de/index.php?site=7 (Преку оваа врска можете да добиете информации и да го добиете вашиот извод преку Интернет. Цената е 29,95 евра). Можете да го сторите истото директно преку immoscout24.
 • Личен документ (пасош),
 • Пари за 3 “ладни” изнајмувања однапред. Обично околу 2-3 илјади евра.

Уште еднаш напоменувам, некои сопственици бараат се, а некои ништо. Исто така, треба да имате малку среќа.

Како да постапите?

Секако, треба да се бара.

Користете ги горенаведените опции и сите други што ќе ви паднат на памет. Штом видите оглас или слушнете нешто, моја препорака е да телефонот во рака и да се јавите веднаш. Ако јазичните вештини се проблем, побарајте помош од некој што знае германски да се јави во ваше име и да ви помогне. Навистина е исплатливо да побарате помош овде, бидејќи доаѓањето да го видите станот и да не можете да разговарате со сопственикот, да напишете барање или да телефонирате е прилично лошо.

Како и за се друго, се исплаќа да се биде добар продавач. Неколку совети:

Бидете искрени, но играјте паметно. Што би сакале да слушнете од некој што доаѓа да го види вашиот стан? Не дејствувајте како очајна личност, речениците како: „Веќе 100 луѓе ме одбија, ве молам дајте ми стан“ дефинитивно нема да помогнат. Не споменувајте ги парите, (или согласувате со киријата или не) можноста за договарање е многу мала. Немојте да се изненадите кога ќе ви кажат дека треба да платите 3 „ладни“ изнајмувања однапред за депозит.

Бидете уникатни. Најлошото нешто е да сфатите дека лицето глуми или прикрива нешто. Сите ние сме човечки суштества, бараме стан затоа што ни треба сопствено сместување. Нема ништо лошо во раскажувањето на сопствената приказна, сопствените анегдоти и малку „муабет“ со сопственикот. Важно е автентично да ја раскажете вашата приказна, обидете се емотивно да се поврзете со соговорникот и да оставите позитивен и искрен впечаток.

Бидете подготвени да не добиете стан. Го сакам овој стан, но не е последен во светот. Ако се поставиме така од почеток, ќе бидете порелаксирани и се ќе оди полесно.

Одговорете брзо и прецизно на секое барање (на пр. Пополнете Selbstauskunft).

Наведете причина зошто сте најдобриот избор и кажете го тоа. На пример, му реков на мојот сопственик „Станот е прекрасен. Ако сакате да најдете некој што ќе се грижи за вашиот стан и ќе ве остави во уште подобар стан отколку што е сега, јас сум вистинскиот човек “. Навистина му се допадна тоа.

По разгледување или неколку дена подоцна, сопственикот ќе побара “Selbstauskunft”. Тоа е неофицијален документ со кој ги давате вашите лични податоци, информации за приходот итн. Реагирајте брзо и не давајте лажни информации, бидејќи е можно сопственикот да побара доказ за тоа што сте го внеле. Тука повторно треба да бидеме паметни и да размислиме какви информации даваме.

Бидејќи потрагата по стан е напорна, многумина се водат од идејата да испратат што е можно повеќе информации, толку е поголема шансата за добивање стан. Има случаи кога луѓето, дури и пред да го посетат станот, испраќаат банкарски извештаи, договори за вработување и многу други приватни податоци кои на крајот не носат ништо. Тоа е многу опасна игра, никогаш не знаеме што може некој да направи со нашите податоци, а од друга страна остава впечаток на очај и „морање“, што е секогаш негативно. Обезбедете ги само бараните информации, брзо и точно. Ништо повеќе.

После тоа, најверојатно ќе почекате неколку дена за сопственикот да донесе одлука. Или ќе добиете одбивање или покана за друго интервју.

Се после ова е отворено поле, некои ќе ве замолат да испратите извештаи за плата или сертификат од SCHUFА, меѓутоа, доколку веднаш не добиете одбивање, шансите се многу поголеми. Само паметно и порано или подоцна ќе ја постигнете вашата цел и ќе најдете свој дом.

Кога тоа ќе се случи, честитки!

Тука се обидов во релативно краток текст да го опишам процесот на потрага по стан во Германија. Ако малку го пребарата www.emigriko.mk , во претходните текстови ги имам опишано темите што следат, на пр. Selbstauskunft, договор за закуп, постапката за аплицирање за стан, купување сопствен имот итн.

Со среќа!

Текстот е авторска сопственост и неговата содржина не смее да се превзема во целост или делови без претходна согласност од авторот или порталот Емигрико.

За повеќе вакви и слични информации придружете ни се во нашата фејсбук група Македонци во Германија