Од гастарбајтер до успешен претприемач: Македонецот кој ги освои Американците со палачинки со еурокрем

Срѓан Спасевски е 35-годишен Македонец кој пред две и пол години се отселил во Америка со сон да започне свој бизнис. Неговата идеја била едноставна, но генијална: да им понуди на Американците нешто што никогаш не го пробале – палачинки со еурокрем.

„Јас секогаш сум ги сакал палачинките, тоа е нешто што го научив од мојата мајка. Кога дојдов во Америка, видов дека тука немаат такви палачинки, туку само оние дебели со сируп. Мислев дека можам да им покажам нешто ново и вкусно”, вели Срѓан за нашиот портал.

Со помош на својот пријател Драган, кој исто така е Македонец, Срѓан нарачал специјална приколка од Кина, во која ги подготвувал и ги продавал своите палачинки. Неговото работно место било на еден од најпосетените плоштади во Калифорнија, каде што имал голема конкуренција од други продавачи на храна.

„На почетокот беше тешко, луѓето не знаеја што се тоа палачинки со еурокрем. Но јас им давав бесплатни дегустации и им објаснував дека еурокрем е како нутела, само повкусен. Постепено, почнаа да ме забележуваат и да ми доаѓаат редовни муштерии. Сега имам луѓе кои чекаат во ред и по половина час за да купат мои палачинки”, раскажува Срѓан.

Според него, неговиот бизнис му овозможува да живее пристојно во Америка, иако не е лесно.
Тој работи само три дена во неделата, од три часот попладне до десет часот навечер, а останатото време го користи за одмор и зазабава. Неговата приколка е опремена со сè што му е потребно: фрижидер, замрзнувач, плотна, тава, садови, салфетки, чашки, виљушки, ножеви, сол, шеќер, млеко, брашно, јајца и, најважно, еурокрем.

„Еурокремот го купувам од еден голем продавач на слатки, кој ми го носи директно од Европа. Тој ми прави попуст, бидејќи го нарачувам во големи количини. За една палачинка ми требаат околу 50 грама еурокрем, па сметајте колку ми треба за еден ден“, раскажува Срѓан.

Тој вели дека е среќен со својот бизнис и дека не планира да се врати во Македонија. Неговата цел е да го прошири својот бренд и да отвори повеќе приколки на различни локации.

Срѓан смета дека има потенцијал да ги освои Американците со својот уникатен продукт.

„Јас сум горд што сум Македонец и што им покажувам на Американците нешто од нашата култура и традиција. Палачинките со еурокрем се дел од моето детство и сакам да го споделам тоа со другите“, заклучува Срѓан.

За повеќе вакви и слични информации придружете ни се во нашата фејсбук група Македонци во Германија